sobota, 4 maja 2013

Lauren Barnholdt - "Nie mogę powiedzieć ci prawdy"Autor: Lauren Barnholdt

Tytuł: Nie mogę powiedzieć ci prawdy

Wydawnictwo: Jaguar

Data wydania: 2012r

Ilość stron: 323

Kategoria: dla młodzieży

Ocena: 8/10

Autorka w swej powieści wprowadza nas do życia Kelsey i Isaaca. Chodzą oni do Concordia Public, państwowej szkoły w Stanach Zjednoczonych. Oboje dołączyli do tej szkoły, ponieważ zostali wyrzuceni z poprzedniej, prywatnej. Poznają się na szkolnym korytarzu i już przy pierwszym spotkaniu wywierają na sobie piorunujące wrażenie. Dziewczyna jednak uważa Izaaka za bogatego dupka. Chłopak również ma podobne zdanie odnośnie dziewczyny. Niedługo potem zaprzyjaźniają się, a nawet jest między nimi coś więcej niż tylko przyjaźń.Książka zawiera kilkanaście rozdziałów zatytułowanych „Następstwa” oraz „Wcześniej”. Pomyślicie sobie… o co może chodzić? Otóż, bohaterowie są obecnie na spotkaniu z dyrektorem, w jego gabinecie. Tłumaczą mu jak doszło do ogromnej bójki między uczniami na akcji zorganizowanej przez nowych uczniów. To są właśnie następstwa. Jeśli chodzi o „Wcześniej” to opis całej historii od momentu poznania się przez głównych bohaterów z dwóch punktów widzenia – Kelsey i Isaaca.Tak jak wspomniałam, akcja toczy się w gabinecie u dyrektora, gdzie dwójka nastolatków zdaje relację z imprezy szkolnej organizowanej właśnie przez nich, na której doszło do bójki między uczniami dwóch szkół – publicznej, Concordia Public oraz prywatnej do której wcześniej chodziła dziewczyna.

Głównym wątkiem w powieści jest znajomość Kelsey i Izaaka, która przeradza się stopniowo w miłość oraz kłamstwa jakimi obdarzają bohaterowie.Kelsey to nastoletnia dziewczyna, która została wyrzucona z prywatnej szkoły za bójkę. Wszystkiemu winny był… tak, oczywiście, jej były chłopak – Reks. To cudowna dziewczyna, jest bardzo wrażliwa i tajemnicza. Nie mówi całej prawdy o swojej przeszłości, gdyż nie chce stracić ukochanego Isaaca. Ma przyjaciółkę, Chloe, którą poznaje w dość dziwnych okolicznościach, mianowicie w szkolnej toalecie. To jej zaufała i powiedziała o wszystkim. Bardzo kocha Isaaca i nie wyobraża sobie, że mogłaby go stracić. Razem z nim wpdają na pomysł zorganizowania akcji, która miała na celu pogodzenie się uczniów dwóch szkół – Concordia Public i tej prywatnej, do której uczęszczała Kelsey. Niestety akcja okazała się katastrofą, a bohaterowie wpadli w kłopoty.Isaac to syn senatora stanowego, pana Johna Brandano. Został wyrzucony już z tylu szkół, że nawet nie liczy. Jako syn senatora, jest obserwowany przez wielu ludzi, którzy tylko czekają aż podwinie mu się noga i będą mieli wspaniały temat na artykuł w lokalnym brukowcu.

Gdy zostaje wyrzucony z ostatniej szkoły, pan Brandano oznajmia mediom, że przeniósł syna do publicznej szkoły, aby pokazać wszystkim, że nie są one gorsze od prywatnych.

Gdy poznaje Kelsey, uważa ją za totalną snobkę. Jednak potem ich znajomość rozwija się, idzie w dobrym kierunku, aż chłopak się w niej zakochuje.

On również ma wiele sekretów, które zostawia dla siebie, aby nie niszczyć udanego związku z Kelsey. To wbrew pozorom miły chłopak, jednak bardzo uparty.Książka bardzo mi się podobała. Autorka wykazała się kreatywnością i stworzyła bardzo ciekawą powieść, którą czyta się bardzo dobrze. Autorka pisze jasno i zrozumiale.

Powieść jest bardzo ładnie wydana. Okładka przykuwa uwagę i samo to zachęca do przeczytania jej. Bardzo dobrze mi się ja czytało ze względu na idealnie dobraną czcionkę.Komu polecę tą książkę?

Wszystkim tym, którzy lubią książki młodzieżowe, gdyż jest to jednak z lepszych. Zachęcam również wszystkich miłośników powieści z kłamstwem i tajemnicą w tle.

Myślę, że się nie zawiedziecie i książka przypadnie Wam do gustu.