Szukaj na tym blogu

31 maja 2013

Katarzyna Majgier - Świat według VanessyAutor: Katarzyna Majgier
Tytuł: Świat według Vanessy
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2012
Ilość stron: 264
Kategoria: dla młodzieży
Ocena: 10/10

Pamiętam, jak w wakacje był moment, gdzie wszyscy ją czytali. Nie było chyba bloga. Na którym nie ukazałaby się recenzja tej ksiązki. Pamiętam, że Wasze opinie były bardzo dobre i miałam na nią wielką ochotę. Brałam również udział w konkursie, gdzie do wygrania była właśnie ta powieść, ale niestety nie udało mi się jej wygrać.
Będąc niedawno w bibliotece zobaczyłam ją na półce i wiedziałam, że ją pożyczę.

Autorka powieści wprowadza nas w życie Vanessy, dziewczynki wychowanej w kiosku z gazetami. To tam nauczyła się czytać. Dziewczyna bardzo pragnie zostać dziennikarką i robi dosłownie wszystko, aby to marzenie spełnić. Pewnego dnia poznaje sąsiadkę, tajemniczą emerytkę, która zaczyna ją interesować.

Vanessa to siedemnastoletnia dziewczyna lubiąca mocny makijaż, kolorowe ciuchy i wizyty w solarium. Pewnego dnia poznaje sąsiadkę, emerytkę, która mieszka bez telewizora, natomiast jej mieszkanie jest przepełnione grubymi książkami.
Vanessa od najmłodszych lat spędza czas w rodzinnym kiosku z gazetami. To ram nauczyła się czytać i uzależniła od kolorowych czasopism. W szkole ma złą opinię, to wszystko przez jej opaleniznę oraz ciuchy, które zakłada do szkoły. Siedzi w ławce z Tośką, dobrą uczennicą, która ma przystojnego brata i bogatych rodziców.
Nastolatka ma tysiące pomysłów na życie, które bardzo chciałaby zrealizować. Czy jej się uda?
Książka zawiera 15 rozdziałów. Czas akcji jest bliżej nieokreślony, wiadomo natomiast że toczy się w współczesnych latach. Jest ona wydana w rewelacyjny sposób. Bardzo spodobał mi się pomysł autorki odnośnie wyglądu powieści . Ksiązka wygląda bardzo podobnie do czasopism, takich jak Vanessa. Czytała w kiosku. Jeszcze nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką formą ksiązki, Jest to jeden z plusów tej powieści.
Każdy rozdział na początku ma spis treści czyli tematy poruszane w danym rozdziale.
Tak jak mówię, to bardzo oryginalne i pomysłowe wydanie książki.
Faktycznie czytając ją, czułam się niemal jakbym czytała gazetę.

Ksiązka bardzo mi się podobała. Autorka poruszyła w niej bardzo ważne tematy taki jak np. : ocenianie ludzi po wyglądzie – w tym przypadku przez nauczycieli; rozsiewanie plotek przez nastolatki co może doprowadzić do nieprzyjemności i sytuacji w której poczujemy się głupio i niezręcznie. Następnie, jak dla mnie najważniejszym tematem poruszonym w tej powieści to rola książek w życiu każdego człowieka.
Autorka ukazuje nam, jak pod wpływem czytania książek, człowiek potrafi się zmienić, na lepsze oczywiście.

Bohaterowie wykreowani są bardzo dobrze, fabuła również jest ciekawa, więc nie powinniście się przy niej nudzić.
Jeżeli chodzi o okładkę, to muszę przyznać, że mogłaby być ładniejsza i w ogóle według mnie nie pasuje do niej. Okładka tym razem nie przypadła mi do gustu.


Bardzo podobała mi się ta powieść, chociażby ze względu na to, że w tle widnieją książki, co się nie często zdarza. Czyta się ją naprawdę rewelacyjnie, jest bardzo wciągająca.
Jak dla mnie jest to naprawdę wartościowa powieść, która pokazuje nam jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają książki.
UWAGA !!!
Zapraszamy do zakładki KONKURS i do brania w nim udziału. Zmieniłyśmy temat i wymagania, prosze się z nimi zapoznać. 

Pragnę również powiedzieć, że wydlużamy termin konkursu do 15 czerwca.

7 komentarzy:

 1. czytałam ją, również w wakacje ;) ale że w tegoroczne wszyscy ją czytali? nie zauważyłam

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki tej autorki, więc po "Świat według Vanessy" chętnie bym sięgnęła, gdyż fabuła jest naprawdę ciekawa. Poszukam tę powieść w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie. Rzadko można spotkać naprawdę wartościowe , wciągające powieści a tutaj widzę, ze tak jest. Muszę zatem koniecznie ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. faktycznie okładka nie za fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moze ta ksiazka nie jest wybitna, ale dla rozrywki mzna przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa fabuła. Po takiej recenzji mam ochotę sięgnąć po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz widzę ten tytuł... więc nie wszyscy go czytali.

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY