Szukaj na tym blogu

24 maja 2013

Joanna Nadin - Penny z Piekła Rodem. Porażające porażki

Autor: Joanna Nadin
Tytuł: Penny z Piekła Rodem. Porażające porażki
Seria: Penny z piekła rodem
Wydawnictwo: Akapit Press 
Data wydania: 2013
Ilość stron: 152
Kategoria: dla dzieci
Moja ocena: 9/10

Penny z Piekła Rodem na liście najlepszych książek dla dzieci The Roald Dahl Funny Prize. Naprawdę wcale nie nazywam się Penny z Piekła Rodem. Nazywam się Penelopa Jones, zdrobniale Penny. Kawałek „z piekła rodem” to żart Taty. Wiem, że to żart, bo za każdym razem, kiedy Tato tak mówi, śmieje się jak gęś, która ma łaskotki. Osobiście nie widzę w tym nic śmiesznego. Zresztą to nieprawda, bo przecież nie urodziłam się w piekle. Według Babuni, ja po prostu przyciągam nieszczęścia jak magnes.

Autorka powieści wprowadza nas w świat Penelopy Jones, dziewczynki, która ma miliony pomysłów na minutę. Pomysły te są określa mianem „genialnych”, niestety wcale takie się nie okazują. Dziewczynka przyciąga nieszczęścia jak magnes. Nic więc dziwnego, że tata nazywa ją Penny z piekła rodem. Przez te jej genialne pomysły niektórzy doznają katastrofy, na przykład jej młodsza kuzynka, która została łysa lub właścicielka psa, którego dziewczynka sobie przygarnęła i uznała za zaufanego przyjaciela, takiego jak w filmach.
Penny ma najlepszego przyjaciela. Jest nim chłopiec, z którym chodzi do klasy, Kosmo. Dziewczynka ma również starszą siostrę – Stokrotkę.

Książeczka zawiera trzy opowieści o „genialnych” pomysłach dziewczynki. Są to kolejno „Panny z piekła rodem zostaje fryzjerką” , „Zaufany przyjaciel” oraz „Penny z piekła rodem i szkolny wizytator”. Na końcu znajduje się „Penny z Piekła Rodem: Jak to przetrzymać? Poradnik.”. Dalej znajduje się ciekawy opis autorki, Joanny Nadun oraz ilustratorki – Jess Mikhail, które zostały przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Następnie są maski Penny, Kosmo, kuzynki Georgini, Dalii Morthon – Jones oraz kota Bratka. Można je wyciąć i bawić się w Penny z Piekła Rodem. To będzie na pewno rewelacyjna zabawa, jednak trzeba będzie się przygotować na nieoczekiwane skutki tej zabawy.
Książka zawiera wiele czarno – białych obrazków ilustrujących zdarzenia opowiadające przez autorkę. Występują również pogrubione hasła, ważne zapewne dla małej Penny.

Książka bardzo mi się podobała. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła perypetie malej Penny i jej przyjaciela, Kosmo. Podoba mi się również wykonanie ksiązki jak i pomysł z kłopotami dziewczynki.
Jest tam wiele zabawnych momentów, które rozśmieszyły nawet mnie, prawie osiemnastolatkę, a co dopiero młodsze dzieci.

Bohaterowie to zabawne postacie, które na pewno przypadną każdemu dziecku do gustu i polubią ich od razu. Jeśli chodzi o okładkę, to jest bardzo ciekawa, jednak trochę przeraża mnie ten żółty kolor.Dziękuję Wydanictwu Akapit Press za możliwość przeczytania tej ksiażki.


4 komentarze:

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY