środa, 15 maja 2013

Jessica Khoury - "Geneza"

Autor: Jessica Khoury
Tytuł:  Geneza
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2012r.
Ilość stron: 505
Katrgoria: fantastyka, s-f 
Ocena: 9/10

W tajnym laboratorium, ukrytym w amazońskiej dżunglii, naukowcy stworzyli nieśmiertelnego człowieka. Pia jest pierwszą istotą doskonałą, która ma dać początek nowej rasie ludzi.

W dniu swoich siedemnastych urodzin dziewczyna wymyka się spod kontroli naukowców. Na wolności spotyka Eio, chłopaka z pobliskiej wioski. Wspólnie próbują odkryć prawdę o pochodzeniu Pii. Prawdę, która zmieni ich życie na zawsze.

Autorka powieści wprowadza nas do tajnego laboratorium mieszczącego się w amazońskiej dżunglii. To tutaj naukowcy stworzyli nieśmiertelnego człowieka - Pię. Dziewczyna jest odizolowana od świata zewnętrznego, nikt nie może opowiadać jej o życiu poza Little cam. Naukowcy próbują stworzyć kolejneg człowieka nieśmiertelnego, tym razem mężczyznę. Pia co jakiś czas musi przechodzić różnego rodzaju testy, które mają sprawdzić, czy nadaje się na naukowca. 
W dnii jej siedemnastych urodzin, szykują jej imprezę z tańcami, świetnym jedzeniem, coś czego jeszcze Pia nie mogła doświadczyć. Tego dnia dziewczyna po raz pierwszy wymyka się do lasu przez dziurę w płocie. Tam poznaje Eio, chłopca którego od razu polubiła. Dziewczyna wymyka się tak jescze kilka razy, chociaż wie, że to jest niezgodne z zasadami. Musi zdecydować, czy wybrać Eio czy Little Cam i jej marzenie o nieśmiertelnych ludziach. 
Razem z Pio i calym plemieniem Ai'oa próbują rozwiązać zagadkę jej pochodzenia. Skrywane głęboko tajemnice, w końcu będą musiały wyjść na jaw. Jak potoczy się przyszłe życie dziewczyny i Dzikiego chłopca?

Książka zawiera trzydzieści siedem rozdziałów i epilog. Czas akcji jest bliżej nieokreślony, natomiast miejscem jest tajne abolatorium mieszczące się z daleka od cywilizacji, w dżunglii amazońskiej. 
Głównym wątkiem jest życie nieśmiertelnej Pii, dązenie do poznania tajemnic i znajomość dziewczyny i Eio'a.

Pia to siedemnastoletnia, nieśmiertelna dziewczyna. Można też o niej powiedzieć eksperyment naukowy. To pierwsza dziewczyna na świecie, która ma żyć wiecznie. Naukowcy bardzo długo pracowali nad uzyskaniem takiego efektu. Jest ona postacią doskonałą i wszyscy od niej oczekują, aby właśnie taka była. Nigdy nie słyszała o innym świecie. Naukowcy uczyli ją jedynie takich rzeczy, które mogłyby im się przydać w tworzeniu nowych nieśmiertelnych. Uczyła się jedynie ścislych przedmiotów takich jak: biologia, chemia, fizyka czy matematyka. Nikt nie mógł w jej otoczeniu wspominać o wcześniejszym życiu, innych krajach. W dniu jej siedemnastych urodzin, gdy zostaje wyprawione dla niej przyjęcie, dziewczyna wymyka się przez dziurę w ogrodzeniu do lasu. Tam poznaje Eio'a, dzikiego chłopka z którym się zaprzyjaźnia. do lasu przychodzi jeszcze kilka razy, poznaje nowe otoczenie oraz rodzinę chłopca - plemię Ai'oa. Dobrze wie, że musi wybierać między nowo poznanymi przyjaciółmi a Little Cam, miejsce gdzie się urodziła i wychowała. To miła, opiekuńcza dziewczyna, która tak naprawdę nic nie wie o świecie. Jest bardzo wrażliwa i emocjonalna, dzięki czemu od razu można ją polubić.

Eio to osiemnastoletni chłopak wychowany w lesie przez plemię Ai'oa. Jest synem jednego z naukowców z Little Cam. To on uczy go języka angielskiego i wszystko zawdzięcza właśnie jemu - ojcu, który często go odwiedza. Jego matka nie żyje. Plemię traktuje jak swoją prawdziwą rodzinę. Gdy poznaje Pię, od razu się w niej zakochuje. To bardzosilny i sprytny młodzieniec. Bardzo wytrzymały i uroczy. To on ratuje Pię przed niebezpieczeństwem narażając przy tym swoje życie. Bardzo ją kocha i nie wyobraża sobie życia bez niej.

Ksiązka bardzo mi się podobała. Autorka mimo młodego wieku wykazała się ogromną kreatywnością i stworzyla bardzo ciekawą powieść, którą przeczytałam bardzo szybko. Mimo, iż ma ona dużą objętość, czyta się ją rewelacyjnie i bardzo szybko. Wciągająca. 
Jessika Khoury napisała wspaniałą historię, którą przedstawiła w jakże fantastyczny sposób. Główni bohaterowie wykreowani są bardzo dobrze, wzbudzają zaufnie i sprawiają, że bardzo szybko można ich polubić.
Nie sposób nie wspomnieć również o przepięknej okładce, która wydaje się być bardzo tajemnicza. Bardzo przykuwa uwagę i sprawia, że zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią. 
Na zakonczenie powiem Wam, że byłby to rewelacyjny materiał na film. Gdyby tylko się taki ukazal, wyczekiwałabym go z utęsknieniem. 

Komu polecę tą ksiązkę?
Wszystkim fanom fantastyki oraz tym, którzy zainteresowali sie fabułą. Lubisz tajemnice i niewyjaśnione zagadki? Ta książka jest dla Ciebie! 

Za możliwość przeczytania tej wspaniałej książki dziękuję Wydawnictwo Wilga.