piątek, 3 maja 2013

Beth Revis - "W otchłani"Autor: Beth Revis
Tytuł: W otchłani
Wydawnictwo: Dolnośląskie / Publicat
Data wydania: 2011
Ilość stron: 387
Ocena: 9/10Beth Remis mieszka wraz z mężem w Północnej Karolinie w USA. Pierwsza część jej dystopijnej trylogii „W otchłani” błyskawicznie zdobyła status bestsellera New York Timesa. Została najlepszą książką Amazon.com w styczniu 2011 roku oraz nominowano ją do prestiżowej nagrody Karnegie Medal i Nagrody Książki Roku w kategorii literatury dla młodzieży przez Romantic Times Book Reviews. Prawa do powieści sprzedano do ponad 20 krajów. Równie wielkim rozgłosem cieszy się druga część Pt. „Milion słońc”. Autorka pracuje obecnie nad tomem trzecim.

Siedemnastoletnia Amy dołącza do swoich rodziców jako zamrożony ładunek na pokładzie ogromnego statku kosmicznego Godspeed i sądzi, że obudzi się na nowej planecie za trzysta lat. Nigdy nie przypuszczałaby, że jej drzemka skończy się o 50 lat za wcześnie i że będzie zmuszona żyć w wymagającym odwagi i uporu świecie statku kosmicznego, który rządzi się swoimi prawami.
Amy szybko zdaje sobie sprawę, że jej pobudka nie była żadną awarią komputera. Ktoś z kilku tysięcy mieszkańców statku próbował ją zabić. I jeśli Amy nie zrobi czegoś i to szybko, jej rodzice będą następni.
Teraz Amy musi spieszyć się, aby rozszyfrować ukryte sekrety statku Godspeed. Lecz wśród jej listy podejrzanych morderców jest tylko jeden, który naprawdę się liczy: Elder, przyszły dowódca statku i miłość, której nigdy by nie przewidziała.
 
(opis pochodzi ze strony: Lubimyczytac.pl)Autorka w tej powieści wprowadza nas na pokład „Błogosławionego”. Jest to statek kosmiczny, którym leci główna bohaterka Amy i jej rodzice. Są oni zamrożeni i leżą w pojemnikach na poziomie kriogenicznym.

Na statku również są inni ludzie, nad którymi władzę sprawuje Najstarszy i jego następca, Starszy będący w wieku Amy.

Pewnego dnia ktoś odłącza dziewczynę. Do końca lotu pozostało jeszcze około 50 lat. Dziewczyna błądzi po statku, czuje się bardzo samotna i zagubiona. Zaprzyjaźnia się ze Starszym i Harleyem. Niedługo potem zaczyna się seria morderstw. Ktoś odłącza zamrożonych ludzi i umierają. Starszy i jego przyjaciele rozpoczynają śledztwo.Książka zawiera 80 krótkich rozdziałów, w których zawarta jest historia widziana zarówno oczami Amy jak i Starszego.

Czas akcji to przyszłość, kilkaset lat później. Toczy się ona na statku kosmicznym zwanym Błogosławionym. Większość podróżujących to zamrożeni ludzie pochodzący z Sol-Ziemii, którzy po wylądowaniu na nowej planecie będą niezbędni.

Głównym wątkiem jest znajomość Starszego i rozmrożonej Amy oraz próba rozwiązania zagadki dotyczącej zabójstw popełnianych na ludziach zamrożonych, których z dnia na dzień jest coraz mniej, bo wielu z nich zostaje zamordowanych, a nie udało się ich uratować.Amy to szesnastoletnia dziewczyna, która na statek przybywa razem z rodzicami. Początkowo ma wątpliwości, czy zostać w nim z rodzicami, czy wrócić do przyjaciół, starego życia i chłopaka. Postanawia jednak nie opuszczać rodziców, za wszelką cenę chce ich jeszcze zobaczyć. Po kilkuset latach zostaje niespodziewanie rozmrożona. Na szczęście udaje się ją uratować. Poznaje Starszego i jej życie na statku powoli zaczyna się stabilizować. Bohaterkę można polubić. Początkowo jest bardzo nieufna i bojaźliwa, jednak z biegiem czasu zaczyna się przyzwyczajać do otaczającej jej rzeczywistości.Starszy to nastoletni chłopak, który niedługo ma przejąć władze na statku. To on po śmierci Najstarszego ma dbać o życie na statku i zajmować się nim. Od wczesnych lat pobiera nauki od Najstarszego, jednak z biegiem czasu zaczyna przewidywać, że Najstarszy go okłamuje, nie mówi mu wszystkiego. Nie ufa mu, czasem nawet potrafi się zbuntować, za co czekają go nieprzyjemności.

W wieku szesnastu lat poznaje rozmrożoną Amy, która pochodziła z Sol-Ziemi. Zaprzyjaźniają się, jednak chłopak czuje do niej coś więcej. Nastolatka jednak nie ma ochoty wdawać się w romanse.Muszę przyznać, że książka bardzo mi się podobała. Autorka podczas pisania wykazała się wielką kreatywnością i stworzyła ciekawą książkę, którą czyta się rewelacyjnie. Bardzo spodobał mi się pomysł na tą powieść i modliłam się, aby autorka nie zepsuła tego swoim stylem, jednak mnie nie zawiodła. Pisze bardzo jasno i zrozumiale. „W otchłani” to powieść pełna tajemnic, niedomówień. Myślę, że fani zagadek i tajemnic będą nią zachwyceni. Mnie urzekło cudowne zakończenie pierwszego tomu i już nie mogę się doczekać kolejnego.

Jestem bardzo z niej zadowolona, jednak nie będzie ona jedną z moich ulubionych książek.Okładka jest niesamowita, bardzo przykuwa uwagę i samo to zachęca do przeczytania jej. Jest bardzo ładnie wydana. Książka ma miękką okładkę, jednak posiada z obu stron skrzydełka, które optycznie pogrubiają ją. Dzięki skrzydełkom rogi okładki się nie zawiną i dłużej będzie wyglądała świetnie.Komu polecę „W otchłani”? Oczywiście wszystkim tym, którzy zaczytują się w dystopiach, gdyż jest ona jedną z lepszych z tego gatunku. Zachęcam również wszystkich miłośników fantasy, oraz tych, którzy w książkach wypatrują wielu tajemnic i niespodzianek. Myślę, że się nie zawiedziecie.Za możliwość przeczytania tej cudownej książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.