Szukaj na tym blogu

23 maja 2013

Barbara Ciwoniuk - Własny pokójAutor: Barbara Ciwoniuk
Tytuł: "Własny pokój"
Tom: I
Wydawnictwo: ZNAK
Data wydania: 2011r.
Ilość stron: 290
Ocena: 9/10
Własny pokój , autorka powieści dla młodzieży opowiadających o problemach młodych ludzi: wykluczeniu, samotności, konfliktach z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawności, śmierci bliskich. Losy bohaterów jej książek pokazują, że nie wolno się poddawać i że zawsze warto, a nawet trzeba, szukać wyjścia z trudnej sytuacji.
Jej powieść „Igor” , opowiadająca o szkolnych doświadczenia dyslektyka, została nominowana przez Polską Sekcję IBBY do programu „Outstanding Books for Young People with Disabilities 2007”, a książka „Ania” – do nagrody Książka Roku 2007 PS IBBY. Powieść „Musisz to komuś powiedzieć” dostała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2011 PS IBBY. Ponadto napisała: „Wszystko inne poczeka”
, „Rokko”, „Wakacje z gangsterem”), „Własny pokój”, „Ten gruby”.
Wakacyjne miłości, rozstania, drobne niepowodzenia, to nic w porównaniu z codziennymi trudami życia, z jakimi zmagają się bohaterzy książki Pani Barbary Ciwoniuk. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dzieje się wokół nas.
Zach to 13-letni chłopiec, który przeżywa rozstanie rodziców i chorobę mamy.
Alfi za wszelką cenę chce uchronić siebie i Maję przed domem dziecka.
Jacek ma problemy z nadwagą i nie chce wychodzić z domu.
Przyjaźń między nimi, głęboka i prawdziwa, może wszystko zmienić...
Alfi ma w domu bardzo trudną sytuację, rodzice alkoholicy. Razem z siostrą może trafić do domu dziecka, robi wszystko by tego uniknąć. Szkoła jest dla chłopca jak zło konieczne  z czasem jednak nabiera większego zaufania do ludzi, znajduje przyjaciela.
Zach to bardzo zdolny i koleżeński chłopiec, mimo własnych problemów nie zostawia przyjaciół w potrzebie, Alfi ma w nim oparcie w trudnych momentach.
Jacek natomiast jest bardzo zamknięty w sobie. Ma problemy z nadwagą, przez co trudno jest mu pozytywnie spojrzeć na świat. Zamknięty w swoim dołku nie widzi dla siebie ratunku.
Wszyscy trzej chłopcy borykają się z trudnymi problemami, którymi niejeden dorosły nie potrafiłby sobie poradzić. Wspólnie jednak potrafią pokonać każdą przeszkodę i wzajemnie są dla siebie siłą napędową. To jest właśnie żywy fundament przyjaźni, zaufanie i wsparcie. Dzięki tym czynnikom nic nie może jej zerwać i przetrwa ona do końca życia.
Książka napisana jest w niezwykły sposób. Bardzo poruszająca i w niezwykły sposób ukazująca problemy ludzi we współczesnym świecie. Pokazuje najlepsze strony przyjaźni i to, że z każdym problemem można sobie poradzić, jeśli ma się odpowiednie wsparcie.
Książka zawiera 38 krótkich rozdziałów, które poruszają wyobraźnię czytelnika.
Okładka książki jest bardzo tajemnicza i przez to właśnie zwraca uwagę, sylwetka chłopca z kapturem na głowie intryguje do poznania jego osobowości, która okazuje się bardzo skomplikowana, jednak wyraża pozytywne odczucia.

Bardzo spodobała mi się już od pierwszych stron, z niecierpliwością czekam na kolejną część losów bohaterów w książce pt. "Ten gruby".

7 komentarzy:

 1. lubię takie życiowe książki, może po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę. Zupełnie nowiutką. Kupiłam swego czasu i do dziś nie przeczytałam. Dałam ją natomiast na wymianę, więc jeśli ktoś chce... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem nastolatka i ksiazka bardzo by mi sie spodobala :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja czytałam "Ten gruby" tej autorki i bardzo mi się podobało. Ale to była druga część "Własnego pokoju", no nie? Bo głównym bohaterem był Jacek.
  Po tę książkę sięgnę na pewno;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam tę autorkę z czterech książek - "Ania", "Igor", "Rokko" i "Ten gruby". Bardzo dobrze je wspominam. "Własnego pokoju" nie czytałam, ale na pewno sięgnęłabym po tę lekturę, gdybym była trochę młodsza. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka zaintrygowała mnie jeszcze przed przeczytaniem recenzji. Po zapoznaniu się z postem nabrałam jeszcze większej chęci przeczytania tej książki! Muszę poszperać w bibliotece i księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i polecam :P Posiada w sobie bardzo dużo wartości i ciekawych motywów.

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY