sobota, 27 kwietnia 2013

Mark Hughes - Lemoniada Gada

Autor: Mark Hughes
Tytuł: Lemoniada Gada
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012r
Ilość stron: 375
Ocena: 9/10


Autor poprzez tą książkę chciał nam uzmysłowić, jak ważne są pasje w naszym życiu. Mimo przeciwności losu powinniśmy walczyć o to, aby móc je realizować.
Nie ważne jest to, ile osób będzie przeciwnych temu, co robimy, lecz znajdzie się również sporo osób, które z chęcią nam pomogą. Będą nas podziwiać za to, iż umiemy walczyć o to, na czym nam tak naprawdę zależy.
Drugim założeniem autora było niewątpliwie przekonanie nas do tego jak cenna jest przyjaźń i również o nią należy walczyć. Przyjaciele to osoby, którzy dobrze nas znają i rozumieją a przynajmniej próbują nas zrozumieć.

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów, które zawierają kilka podrozdziałów zatytułowanych imieniem bohatera, który w danym momencie opisuje wydarzenia.
Bardzo podobało mi się takie podzielenie książki, chociaż wolałabym, aby jedna osoba opisywała wydarzenia zawarte w powieści. Jednak tutaj wcale mi to nie przeszkadzało, a nawet było to konieczne.

Akcja rozgrywa się na Rohde Island, gdzie przeprowadziła się jedna z głównych bohaterek powieści – Stella. Głównym wątkiem było dążenie do ocalenia automatu z lemoniadą oraz przyjaźń piątki bohaterów.Język autora jest bardzo przystępny zarówno dla nastolatków jak i dorosłych. Pan Hughes napisał bardzo ciekawą i wciągającą powieść typowo dla nastolatków.
Bohaterami utworu są uczniowie liceum w Openquonsett. Mo, Charlie, Oliwia, Wen oraz Stella rozpoczynają pierwszy rok w liceum i od razu na jednych z pierwszych zajęć zostają zesłani do piwnicy na „areszt” czyli muszą zostać tam godzinę po szkole.
Z nudów, całkiem nieświadomi tworzą muzykę za pomocą palców uderzających o ławkę, grę na gumce recepturce, klaszczą a Oliwia śpiewa. Niedługo potem powstaje zespół, który nazywają Lemoniada Gada na ‘cześć’ szkolnego automatu z lemoniadą. Każdy z piątki bohaterów jest wyjątkowy.

Stella to największy buntownik jaki dotychczas chodził do tego liceum. Bardzo często wpada w tarapaty. To jej najbardziej zależy na tym, aby stworzyć zespół i utrzymać go jak najdłużej. Ma starszą siostrę i matkę pracującą w laboratorium.

Mo to hinduska nastolatka mieszkająca w Ameryce. Jej rodzice są bardzo wymagający w stosunku do niej. Nie pozwalają się jej spotykać z chłopakami przez co dziewczyna musi ich okłamywać, z czym nie czuje się dobrze.

Charlie skrycie podkochuje się w Mo. Gra na perkusji. Zdecydowanie bardziej go polubiłam niż jego kolegę - Wena.

Oliwia to wokalistka zespołu. Posiada 13 kotów, które bardzo kocha. Mieszka ze swoją babcią – Brendą, którą bardzo kocha. Pisze listy do swojego ojca, który jest w… (nie zdradzę xD )

Wen to chłopak mieszkający z młodszym bratem i ojcem. Z dnia na dzień wprowadza się do nich Sydney – narzeczona ojca, która jest od niego dużo młodsza. Wen nie toleruje jej, choć skrycie się w niej podkochuje. Gra na trąbce.Tak jak już wcześniej wspominałam na jej podstawie został nakręcony film pod takim samym tytułem. Został on odtworzony bardzo dobrze, z wieloma szczegółami.
Jeśli oglądaliście film i spodobał się wam, książka też przypadnie Wam do gustu.
Ksiązka jest bardzo wciągająca i polecam Wam bardzo serdecznie! Podobno ma być druga część losów piątki przyjaciół. Już nie mogę się doczekać.
Na koniec kilka zdjęć z filmu: