poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Kittredge Caitlin - "Żelazny kodeks 1. Żelazny cierń "

 

Tytuł: Żelazny Cierń
Autor: Kittredge Caitlin
Ocena: 9/10
Ilość stron: 456
Gatunek: Fantasy, Steampunk, Dystopia
Wydawnictwo: JAGUAR
Data premiery: 2012r.


 W świecie maszyn, parowych silników i potężnych mostów, Aoife (EE-fah) czeka, aż nekrowirus, który przemienił w szaleńców jej najbliższą rodzinę, dosięgnie także i ją. Nie ma ucieczki przed śmiertelną chorobą... Póki jednak Aoife może samodzielnie myśleć, póki krew w jej żyłach płynie, dziewczyna uczy się wymarzonego fachu w szkole inżynierów.

Pewnego dnia Aoife dostaje list od brata, w którym ten prosi ją o pomoc. Conrad uciekł z domu zaraz po szesnastych urodzinach i słuch po nim zaginął. Dziewczyna, w towarzystwie przyjaciela, Cala oraz dziwnego przewodnika, Deana, wyrusza do domu swego ojca, jedynego miejsca, do którego mógł udać się Conrad, gdy porzucił pogrążającą się w szaleństwie rodzinę. Niebezpieczna wyprawa przynosi Aoife wiedzę. Wiedzę, której posiąść nie powinna i która ściąga na nią śmiertelne niebezpieczeństwo.

Cóż mogę powiedzieć o tej książce?
Napisana została przystępnym językiem, historia, która ma miejsce i bohaterzy to coś bardzo... oryginalnego.
 Matka, która znajduje się w wariatkowie, brat, który próbował zabić własną siostrę również przez szaleństwo, a dokładniej nekrowirus.
I wiele innych ciekawych wątków.
Występują długie i bogate opisy miejsc, bohaterowie są świetnie wykreowani, wręcz powiedziałabym, że namacalni, a nie puste, bezwartościowe marionetki w rękach amatora. O nie, co to to nie.

 Akcja jest wartka, dynamiczna, sporo tu zaskakujących sytuacji a napięcie oraz dreszczyk emocji towarzyszą nam na każdym kroku. Nie zabraknie uczuć i dobrze ukazanego wątku romantycznego, więc raczej nie ma sposobu by nudzić się przy tej książce.

Od pierwszych stron wciągnęłam się w powieść  i podziwiałam misternie skonstruowany zagadkowy i surowy świat, gdzie rządzą dziwne prawa, a groza i ponura sceneria są podstawą wszystkich wydarzeń.
Okładka jest po prostu piękna, tajemnicza, pozostawia ciekawość i kusi sięgnięciem po lekturę i przeczytaniem jej.
Pozycję tę zaliczam do jednych z moich ulubionych. Mam nadzieję, że i Wy polubicie tę książkę tak samo jak ja.

Pozdrawiam, 
Ola.