sobota, 2 lutego 2013

Stephenie Meyer "Przewodnik po sadze Zmierzch"


Autor: Stephenie Meyer

Tytuł: Poradnik po sadze Zmierzch

Wydawnictwo: Dolnośląskie

Data wydania: 2012r.

Ilość stron: 559

Ocena: 10/10Stephenie Meyer to chyba jedna z najbardziej znanych pisarek na całym świecie, piszących dla młodzieży. Debiutowała pierwszą częścią sagi „Zmierzch” o tym samym tytule.

Tym razem autorka przedstawiła nam kulisy powstawania sagi.

W przewodniku autorka wyjawia sekrety powstawania dzieła, opowiada nam skąd wziął się jej pomysł do napisania powieści, opisuje jak wyglądało pisanie i różnego rodzaju ciekawostki dotyczące całej sagi.  

Autorka przez ten przewodnik pragnie  ponownie wprowadzić nas w świat Belli i Edwarda, zapoznać z innymi bohaterami, przypomnieć nam fabułę książek, a tym, którzy nie mieli okazji jeszcze przeczytać „Zmierzchu” nakłonić do tego.
Pierwszą częścią przewodnika jest wywiad z autorką przeprowadzony przez jej przyjaciółkę, Shannon Hale. Z wywiadu dowiadujemy się skąd Stephenie wzięła pomysł z napisaniem powieści o wampirach, jak wyglądało samo pisanie i wydawanie, o bohaterach, którzy się pojawiają, skąd czerpała inspiracje oraz o fanach, bez których książki nie odniosłyby takiego sukcesu.

Kolejną, dużo bardziej rozbudowaną częścią są „WAMPIRY”. Możemy się dowiedzieć o nich naprawdę wiele ciekawych informacji, jak np. wygląd i cechy fizyczne, zdolności nadprzyrodzone, poczytać o procesie przemiany w wampiry i jak zachowują się nowonarodzone istoty. Są również wypisane prawdy i mity odnośnie wampirów. Niektóre mnie zaskoczyły, bo w nie wierzyłam, a okazało się, że są tylko mitami.

Następnie opisane są wszystkie klany, a co za tym idzie wszystkie postawie występujące w powieści, nawet te epizodyczne, o których nawet nie pamiętałam. Większość z nich opisane zostały w taki sposób jak Bella na poniższym zdjęciu.
Kolejna część to „WILKOŁAKI”, które są opisane w bardzo podobny sposób jak wampiry, a na końcu ludzie, czyli rodzina oraz znajomi Belli ze szkołyNastępna część obejmuje inspiracje i genezę utworu. Zawiera wiele ciekawych informacji. Jest streszczenie książek, wszystkich czterech części. Potem znajdziemy pojazdy z opisami, którymi poruszali się główni bohaterowie sagi. Dalej możemy odnaleźć inspiracje muzyczne, galerię fanów oraz galerię okładek z kilku państw. Najbardziej jednak podobają mi się nasze. Ostatnią częścią jest kilka fragmentów, które zostały usunięte z powieści.  Przewodnik jest pięknie wydany. Twarda okładka zapewnia, że książka w dłuższym czasie pozostanie niezniszczona, chociaż trochę się rysuje. Podobał mi się pomysł z wstawieniem rysunków z bohaterami, szkoda tylko że z tymi głównymi. Mam tylko jedno ale… Nie wydaje się Wam, że Bella na tym rysunku wygląda trochę jak Elena z „Pamiętników Wampirów”? Książkę czyta się rewelacyjnie. Historie wampirów jak i wilkołaków przed przemianą są naprawdę bardzo ciekawe i wciągające. Najbardziej spodobała mi się Rozalie (z wampirów) oraz Lily(z wilkołaków). Jest to świetne podsumowanie całej sagi, po które powinien sięgnąć każdy fan Belli, Edwarda i Jacoba oraz ich przyjaciół.


Przewodnik miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej Publicat, za co serdecznie dziękuję.