poniedziałek, 25 lutego 2013

Carrie Ryan-" Las Zębów i Rąk"

 


 Autor: Carrie Rayan
Tytuł: Las Zębów i Rąk
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Ilość stron: 350
Ocena:  7/10 Opis:

Inteligentna, mroczna i czarująca. Las Zębów i Rąk łączy w sobie horror i piękno.”
Cassandra Clare, autorka cyklu Dary Anioła
Las Zębów i Rąk to jeden z największych bestsellerów gatunku literatury Young Adult ostatnich lat, porównywany popularnością do cyklu Zmierzch Stephenie Meyer, Dary Anioła Cassandry Clare czy Igrzyska Śmierci Suzanne Collins.
Las Zębów i Rąk przedstawia bardzo mroczną, a jednocześnie niezwykle wciągającą wizję świata po zagładzie, w którym młoda dziewczyna musi dokonać trudnych wyborów między tym w co wierzy, a tym w co każą jej wierzyć, między światem swoich marzeń, który zna tylko z opowieści matki, a krwawym ale znanym światem, który ją otacza. Musi też wybrać między tym, który ofiarowuje jej swoją miłość, a tym, któremu ona chce ją ofiarować.
W świecie, w którym nie ma nadziei, każdy wybór musi zostać okupiony dużą ofiarą. Tylko czy droga do spełnienia własnych marzeń okaże się warta poniesionych ofiar...?


Recenzja:

 Mary żyje w brutalnym świecie. Mała osada otoczona siatką, na którą wciąż napierają Nieuświęceni- czyli ludzie zainfekowani wirusem, który zamienia ich w dosłowne żywe trupy. Strażnicy pilnują bezpieczeństwa, Siostry zawsze wiedzą najlepiej, trzeba żyć tak jak nakazuje Pismo Święte. Nigdy nie wiadomo kiedy Nieuświęceni zniszczą siatkę i będzie trzeba zabić swoich bliskich, którzy się przemienią.
Świat jaki stworzyła autorka jest pełen grozy, niebezpieczeństw, zwrotów akcji. Świat, w którym dokonywanie wyborów jest koniecznością, utrzymanie się przy życiu i założenie rodziny priorytetem.
Styl pisania autorki jest dokładny i obrazowy. Oddaje emocje bohaterów, klimat. Wydaje mi się, że nawet trzyma w napięciu. Dlaczego w takim razie tylko 7/10 ? Hmm... bohaterka jest straszliwie irytująca, ciągle o coś zazdrosna i niezdecydowana. Narzeka, jaki to świat niesprawiedliwy bo to, bo tamto. Brr. Nienawidzę takich postaci. Jedynym plusem jej charakteru chyba było to, że żyła marzeniami, wierzyła w lepsze jutro, w środowisku, gdzie było to praktycznie niemożliwe. Żyła nadzieją. Autorka w tejże książce ukazuje nam dążenie do wolności.Ta powieść to jedna wielka metafora: życia, śmierci i narzucanych ograniczeń. Głównie to tajemnicza, mroczna okładka i motyw zombi skłoniły mnie do przeczytania "Lasu Zębów i Rąk". Dziewczyna, która znajduje się na okładce wygrała w konkursie, właśnie na okładkę tej książki, co jest moim zdaniem, bardzo dobrym pomysłem. Powiem tak, jeżeli interesuje was tematyka zombi, świata post apokaliptycznego i miłość, to jest to książka w sam raz dla was. Niestety, uważam, że jest to powieść jednorazowa- nie sądzę, żebym ponownie ją przeczytała. Lepiej wypożyczcie ją, niż kupujcie, istnieją dużo lepsze książki, niż ta pozycja, co nie zmienia faktu, że jest dobra. Nie genialna, po prostu dobra na zajęcie wolnego czasu. Zaryzykujcie i sami się przekonajcie, czy moja ocena jest słuszna.

Pozdrawiam serdecznie, 
Wasza Ola.
Cytaty:
 

"Obiecałam, że nie przehandluję marzeń za bezpieczeństwo"

„Nagle przychodzą mi do głowy rzeczy, których nie wiem i nigdy nie będę miała okazji się dowiedzieć. Nie wiem czy ma łaskotki, jak długie są jego palce u stóp. Nie wiem jakie miewał koszmary jako dziecko. Nie wiem, które z gwiazd lubi, jakie kształty widzi w chmurach. Nie wiem, czego naprawdę się boi, jakie wspomnienia są dla niego najcenniejsze. I nie mam już na to czasu, zawsze jest za mało czasu.”

„Zastanawiam się, czy istnieje świat okrutniejszy niż ten, w którym każe się nam zabijać ludzi, których kochamy.”

„-My już nie żyjemy. Jesteśmy otoczeni przez śmierć każdego dnia. Człapiemy sobie przez życie, tak jak oni człapią przez swoje. Było nieuniknione, że wkroczą do naszego życia, tak jak dzisiaj, że zaatakują wioskę. Nie jesteśmy już częścią cyklu życia, Cass.”