piątek, 4 stycznia 2013

Nicholas Sparks - "Anioł Stróż"

Autor: Nicholas Sparks

Tytuł: Anioł Stróż

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 2011    

Ilość stron:  461

Ocena: 10/10

„Zostanę Twoim Aniołem Stróżem Kochanie. Możesz mi zaufać, postaram się, abyś zawsze była bezpieczna”„Anioł Stróż” to już kolejna z cudownych książek Nicholasa Sparksa, po którą miałam okazję sięgnąć.Julie Barenson w wieku 25 lat zostaje wdową. Jej mąż umarł na raka mózgu. Wraz z listem pożegnalnym od Jima, w którym obiecuje być jej aniołem stróżem, Julie otrzymuje psa, doga niemieckiego. Dziewczyna nadaje psu imię Śpiewak.

Po czterech latach od śmierci Jima kobieta stopniowo dojrzewa do nowej miłości i ponownego zaangażowania w związek. O jej względu walczy bardzo pewny siebie Richard, przystojny dżentelmen, który zabiera ją na romantyczne randki. Pomimo, iż Śpiewak go nie akceptuje, Julie jest nim zachwycona, twierdzi, że są do siebie bardzo podobni. Wielką przyjaźnią darzy natomiast Mike’a, najlepszego przyjaciela jej zmarłego męża, który od dawna kocha się w dziewczynie. W zachowaniu jednego z nich, kobieta dostrzega coś niepokojącego i daje mu kosza. Zazdrosny mężczyzna zmienia  życie Julie w koszmar.
Autor powieści chciał przedstawić historię dwojga ludzi, którzy znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie. Początkowo byłam bardzo sceptycznie nastawiona do tej książki. Romans i thriller? Nie, to nie może się udać. Twierdziłam, iż autor za bardzo skupi się na tym, aby rozwinąć zagadkę, niż tym co ważniejsze – miłości. Nicholas Sparks jednak całkiem dobrze sobie z tym poradził. Musiał włożyć w to naprawdę wiele pracy.Julie to dwudziestodziewięcioletnia wdowa. Bardzo przeżyła śmierć męża. Jim, jej mąż zatroszczył się o to, aby po jego śmierci ktoś się nią zaopiekował i podarował jej psa.

Dziewczyna jest fryzjerką. Pracuje w salonie fryzjerskim wraz z Mabel i Andreą. Przyjaźni się od dawna z Mikiem. Dobrze wie, że on skrycie się w niej podkochuje, lecz nie może wyobrazić sobie, aby między nimi mogłoby być coś więcej niż tylko przyjaźń. Na jej drodze staje Richard, który zabiera ją na cudowne randki, takie, na których nie była jeszcze nigdy. Dochodzi jednak do wniosku, że go nie kocha. Zrywa z nim. Od tego czasu zazdrosny Richard robi wszystko, aby dziewczyna nie czuła się bezpiecznie. Na szczęście Julie ma Mike’a, który robi wszystko co w jego mocy, aby ją uspokoić.Mike to zwykły, prosty chłopak. Ma starszego brata Henrego. Pracuje w warsztacie samochodowym. Jest tak zwanym „złotą rączką”. Potrafi wszystko naprawić. Był najlepszym przyjacielem Jima i jego żony. Do Julie czuje coś więcej niż przyjaźń, jednak boi się zrobić jakikolwiek krok w obawie przed wyśmianiem. Gdy Julie zaczyna spotykać się z Richardem, twierdzi, iż wszystko już skończone i nie ma u niej żadnych szans. Wszystko zmienia się po zerwaniu dziewczyny z Richardem.Richard to najbardziej kontrowersyjny bohater powieści, czarny charakter. Naprawdę nazywa się Robert Bonham. Zaczyna spotykać się z Julią, początkowo robi dobre wrażenie. Jednak z biegiem czasu przekonujemy się  jaki on naprawdę jest  i do czego jest zdolny. Gdy spotyka Julie, widzi w niej Jessicę, jego byłą żonę, po której ślad zaginął. Gdy kobieta zrywa z nim znajomość, Richard zadręcza ją głuchymi telefonami, śledzi ją. Z czasem sytuacja robi się coraz groźniejsza.Bohaterowie w powieści ukazywani są bardzo realistycznie. Coraz więcej słyszy się o psychopatach prześladujących kobiety „z miłości”.

Książka jest bardzo wciągająca. Początkowo, przez jakieś pół książki nie ma tam nic z thrilleru. Prawie się rozczarowałam, ale gdy nadeszła długo wyczekiwana przeze mnie chwila w powieści, przeżywałam wszystko wraz z bohaterami. Razem z nimi odczuwałam strach i niecierpliwiłam się, aby dowiedzieć się kim tak naprawdę jest Richard i jaką skrywa przeszłość.Jest to bardzo oryginalna książka, gdyż jeszcze nie spotkałam się z taką tematyką. Autor cudownie przedstawił historię i stopniowo wprowadzał coraz większe napięcie. Mimo, iż w tej książce wiedziałam dokładnie (domyśliłam się) jak to się skończy to i tak mi się podobała.Książkę polecam dosłownie wszystkim. Miłośnicy romansów będą zachwycenie scenkami miłosnymi, a Cu, którzy lubią thrillery również znajdą coś dla siebie.