niedziela, 20 stycznia 2013

Maggie Stefvater - "Wyścig Śmierci"

Autor: Maggie Stiefvater
Tytuł: Wyścig Śmierci
Wydawnictwo: Wilga Wydawnictwo
Data wydania: 2012r.
Ilość stron: 487
Ocena: 10/10

Opis
„Jest pierwszy dzień listopada, więc dzisiaj ktoś umrze.”

Co roku, na początku listopada na wyspie Thisby odbywa się Wyścig Skorpiona. Jeźdźcy na swoich rumakach, pięknych, ale śmiertelnie groźnych, muszą zrobić wszystko, aby dotrzeć do mety. Stawka jest wysoka – życie lub śmierć. W wyścigu bierze udział dwoje młodych ludzi: on ściga się, żeby wygrać, ona żeby przetrwać.Recenzja
Wyścig od zawsze ponosił za sobą ofiary, jedną z nich był ojciec Seana Kendricka, teraz dziewiętnastoletniego stajennego, który wygrał wyścig już cztery razy. Tej jesieni będzie walczył nie tylko o przeżycie, lecz także o swoją przyszłość i ukochanego rumaka- Corra. Również Kate „Puck” Connolly los nie poskąpił drastycznych przeżyć. Jej rodzice zginęli na morzu przez krwiożerczego Each uisce(czyt. agh-iski). Jest pierwszą kobietą, która odważyła się wystartować w Wyścigu. Musi wygrać, aby ocalić swoją rodzinę i dom. Zwycięzca może być tylko jeden. Książka opowiada o walce z przeciwnościami losu, chwilach słabości, determinacji i motywacji do działania, delikatnej niczym powiew morskiego wiatru miłości, w szorstkim, czasem niesprawiedliwym świecie jaki nas otacza. Książkę nabyłam w mikołajki, jeden z najszczęśliwszych dni dziecka. Dostałam ją od mojej koleżanki, która także uwielbia książki, ale nie o tym teraz. Więc powracając do naszej książki. Uwiodła mnie swoim klimatem, zamiłowaniem do koni, szorstkiej i brutalnej rzeczywistości z którą bohaterzy tej powieści musieli się zmierzyć. Polecam ją gorąco każdemu. Ta powieść zawiera w sobie magię. Pochłania czytelnika i gdy ten zwiedziony jej słodkim wołaniem odda się we władanie, przeżuwa i wypluwa, a czytelnik odczuwa dziwną pustkę, niedosyt. Tak zwany „kac książkowy”.
Polecam ją również każdemu kto interesuje się końmi, a nawet, jeśli nie, to po tej powieści mogę się założyć, że zacznie.
Podsumowując, jest to powieść praktycznie dla każdego. Niesamowita opowieść przeplatająca na przemian miłość i przeciwności losu. Końca tej książki nie sposób zapomnieć ! Oryginalna fabuła, niebanalni bohaterowie, charakterystyczny klimat i szara rzeczywistość tworzą razem „Wyścig Śmierci”!


Ola