piątek, 28 grudnia 2012

Wacław Holewiński - "Opowiem Ci o wolności"


Autor: Wacław Holewiński

Tytuł: Opowiem Ci o wolności

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 2012

Ilość stron: 469

Ocena: 7/10

Jest to moje pierwsze spotkanie z książką tego autora.„Opowiem Ci o wolności” to powieść Wacława Holewińskiego związana bezpośrednio z II wojną światową i okresu w około niej, narastającymi represjami i aresztowaniami.

Wacław Holewiński stworzył powieść o losach dwóch dziewcząt podczas hitlerowskiej okupacji. Dziewczyny są wielkimi patriotkami i dzielnie walczą o naprawę Rzeczypospolitej. Obie wstąpiły do konspiracyjnych Narodowych Sił Zbrojnych. Zaangażowały się całym sercem w tą działalność. Są aresztowane, przesłuchiwane tysiące razy a nawet bite, katowane i poniżane.Jest to powieść o nadziejach na ocalenie Polski spod władzy Hitlera oraz miłości, zdradzie, śmierci, dojrzewaniu i przyjaźni.

Kobiety są cudownym przykładem patriotek. Wiedzą, co jest dla nich najważniejsze i bronią tego z całego serca, będąc przez to wyzywane, a nawet bite do nieprzytomności.

Obie bohaterki są kreowane bardzo realistycznie, ponadto pan Wacław przedstawił ich losy tak realistycznie, jakby sam brał  w tym wszystkim udział.

Holewiński opisuje ich losy wojennie, większy jednak nacisk kładzie na biografii  bohaterek rozgrywającą się tuż po wojnie, czyli lata, które spędziły w areszcie.
Tam opowiadają sobie o wolności, w bólu znoszą cierpienie i tortury. Jedna z nich, Wala przebywa nawet w obozie koncentracyjnym Ravensbruck. Obie są bardzo odważne i mądre.

Bardzo wzruszały mnie chwile, gdy opisywane były przesłuchiwania dziewcząt podczas których dochodziło do poniżania ich i katowania do nieprzytomności. 

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z ksiązką, gdzie opisywane były losy kobiet podczas wojny. Przeważnie bohaterami tego typu książek są mężczyźni służący w armii.

Autor postanowił przybliżyć nam role kobiet, które były aresztowane i czasem gorzej traktowane niż mężczyźni.


Książka sama w sobie jest bardzo poruszająca i niezwykła, jednak nie dla mnie tego typu ksiązki. Nigdy nie lubiłam powieści, których akcja toczy się na wojnie. Początkowo książka bardzo mnie wciągnęła, jednak potem coraz bardziej się przy niej nudziłam i nie mogłam dobrnąć do końca.

Jednak wszystkim miłośnikom historii i tego typu książek, „Opowiem Ci o wolności” powinno przypaść do gustu. Polecam i jestem pewna, że nie będziecie żałować. 


Egzemplarz otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka: