sobota, 8 września 2012

Zuzanna Bielan - Sentaku High School


Sentaku High School - Zuzanna Bielan
Autor: Zuzanna Bielan
Tytuł: Sentaku High School
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2012r
Ilość stron: 210
Ocena: 6/10

Anime na szkolnym gruncie. Zabawne, pełne humoru, a przy tym niepozbawione pikanterii. Łączy w sobie różne gatunki i wątki tematyczne anime: trochę shoujo, trochę shounen, a nawet troszeczkę yaoi.
Jeśli klimaty licealne są Wam bliskie, przeczytajcie. Wciągnie Was wir szkolnych sympatii, miłości, pasji, dramatów. Znajdziecie tutaj całą galerię typów, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Zobaczycie, jak wchodzą ze sobą w interakcje i co z tego wynika. Jeśli wciąż tkwicie po uszy w rzeczywistości szkoły, tutaj będziecie mogli przejrzeć się jak w zwierciadle. A przez ten gąszcz poprowadzi wrażliwa, rezolutna, otwarta dziewczyna. Jednak Sentaku High School nie wyczerpuje się w gatunku komediowym, komedia bywa bowiem często podszyta dramatem.

Po tą książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Jeszcze nigdy wcześniej nie miałam styczności z anime i chciałam spróbować  nowego gatunku.
Na początku strasznie ciężko było mi się przyzwyczaić do imion bohaterów występujących w powieści. Chidori, Kiyoshi, Neya czy Koji. Potem jednak nawet mi się spodobały (a zwłaszcza Chidori). Powieść wciągnęła mnie niesamowicie, chociaż nie mogę powiedzieć, że jest jakaś wybitna. Zwykła książka o szkolnych problemach, przyjaźniach, miłościach (nie tylko tych damsko-męskich). Niby nic specjalnego, a czyta się bardzo dobrze.

Podobała mi się bohaterka – Chidori. Dziewczyna jest wspaniałą osobą/ Jest bardzo mądra, świetnie radzi sobie w szkole i udziela korepetycji słabszym uczniom. Pewnego razu miała uczyć niejakiego Kiyoshiego, których uważają za rodzeństwo, chociaż nim nie są.
Chłopak od zawsze się jej podobał, więc bardzo chętnie się zgodziła. Co z tego wyniknie? Dowiecie się czytając „Sentaku High School”.

Autorka posługuje się wspaniałym językiem, który wciąga czytelnika bez reszty. Książkę polecam wszystkim fankom anime oraz tym, które lubią opowieści o szkolnym życiu.

Jest możliwość wymiany tej książki na inną. Propozycje możecie składać w komentarzu, lub wysyłając mejla: blask_ksiazek@op.pl