Szukaj na tym blogu

11 lipca 2012

Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza"


 
 Autor – Lucy Maud Montgomery
Oryginalny Tytuł - Anne of Green Gables
Tytuł - Ania z Zielonego Wzgórza
Wydawnictwo –  Wydawnictwo Literackie
Data wydania - 2003r
Liczba stron - 408
Moja ocena książki - 10/10

Po książkę sięgnęłam, jako, że była moją lekturą i szóstej klasie Szkoły Podstawowej, czyli jakieś 4 lata temu.

Książka ta zawiera elementy humorystyczne, ale również pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają kolejno przyjaźń i miłość.
Ania, tytułowa bohaterka powieści przeszła bardzo wiele, jak na swój wiek. Najpierw, gdy miała 3 miesiące, zmarli jej rodzice, potem została zaadoptowana przez dwie rodziny. Musiała tam jednak bardzo ciężko pracować, aby odwdzięczyć się im za dach nad głową. Zajmowała się dziećmi i pomagała w obowiązkach domowych.
Dziewczynka przed przyjazdem na Zielone Wzgórze jest bardzo samotna. Nie ma nikogo bliskiego, ani żadnych przyjaciół. Na dodatek, okazuje się, że przez przypadek trafiła do rodziny Cuthbertów i musi wrócić z powrotem do sierocińca.
Ania cierpi z powodu swojego wyglądu. Ma rude włosy i mnóstwo piegów na twarzy. Jest bardzo chuda i nosi nieładne ubrania. Jednak mimo tego, dziewczynka stara się myśleć pozytywnie. Wyobraża sobie, że jest piękną dziewczyną i ma śliczne, nowe ubrania. To pomaga jej przezwyciężyć cierpienie.

Powieść ta ukazuje nam, że nie wolno się poddawać, lecz trzeba sobie radzić z przeciwnościami losu. Ania z początku non stop wpadała w tarapaty. Nie załamała się jednak, tylko próbowała wszystko naprawić.
Dziewczyna robiła różne nieodpowiedzialne rzeczy, co doprowadzało do różnych śmiesznych scenek.
Wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski z tej lektury i starać się nie popełniać podobnych błędów do Ani.

Chyba wszyscy spotkaliśmy się z problemem sieroctwa. Książka pokazuje nam, jak wygląda życie dziecka, które jest sierotą oraz pomoże w zrozumieniu go. Poza tym, opisane są zabawy dzieci sprzed stu lat. Dodatkowo możemy odnaleźć w niej wiele morałów. Wiemy, co może skończyć się źle i powinniśmy się tego wystrzegać.

Lektura pokazuje nam, co znaczy prawdziwa przyjaźń. Dziewczynka mimo zakazu spotykania się z Dianą, idzie do niej pod nieobecność jej rodziców i ratuję małą siostrę swojej przyjaciółki od śmierci.
Ania, podczas pobytu na Zielonym Wzgórzu stopniowo zmienia się. Znajduje przyjaciółkę, ma dom, w którym czuje się bezpiecznie. Stopniowo pozbywa się kompleksów, rozwija swoje umiejętności czy osiąga sukcesy w szkole.

Zagłębiając się w "Ani z Zielonego Wzgórza" możemy wyciągnąć wniosek, że dzięki naszej ciężkiej pracy i cierpliwości możemy osiągnąć naprawdę bardzo wiele.

Książka ta obrazuje nam zmianę postępowania bohaterki i uzmysławia nam, że marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko bardzo w to wierzymy i dążymy do tego.
Powieść przedstawia dziewczynkę, która chodzi do szkoły, uczy się i ma wiele wpadek. Pokazuje problemy młodej dziewczyny, która uczy się z nimi radzić. Przedstawia nam miłość i przyjaźń, czyli to, co w życiu najważniejsze.


17 komentarzy:

 1. Ania Shirley to jedna z moich ulubionych bohaterek. Często się z nią utożsamiam, czytałam całą serię co najmniej kilka razy i bardzo ją lubię, polecam wszystkim - niezależnie od wieku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce wszystkie części "Ani". Uwielbiam jej przygody! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam Anię, jak byłam młodsza i szczerze ją uwielbiam. Pewnie jeszcze kiedyś w swoim życiu do niej wrócę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się tam niespecjalnie podoba 1 część. Trochę za dużo opisów. Za to "Ania z Avonela, czy Ania na uniwersytecie", są okey.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeezuu...jak ja tej książki nie lubię :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę mam dawno za sobą, ale wciąż w pamięci. Uwielbiam ją. Film nakręcony na jej podstawie także jest świetny. :)
  Pozostaje mi przeczytać całą serię razem z tą pierwszą częścią. Tak dla zasady. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. To jedna z moich ulubionych książek;) Czytałam oczywiście tę, jak i (chyba) całą serię...naprawdę niesamowite;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś przeczytałam całą serię i zakochałam się w tych książkach. Właśnie od Ani tak naprawdę pokochałam książki. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja serii o Ani - i samej Ani - szczerze nie znoszę, to chyba jedyna lektura z podstawówki, przez którą brnęłam, brnęłam i przebrnąć nie mogłam... Cóż, w końcu to rzecz gustu ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny blog :D
  Będę częściej wpadać .
  Zaobserwowałam liczę ,że wpadniesz do mnie zaobserwujesz ,skomentujesz ;D
  http://pilkanoznamarysia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajna recenzja ;) Zgadzam się z tobą całkowicie, że książka "Ania z Zielonego Wzgórza" pokazuję najważniejsze wartości życiowe. Ja osobiście czytałam i jestem zakochana w Ani Shirley!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książka! Polecam wszystkim, bez wyjątków! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jedna z moich ulubionych serii, czytałam już kilka razy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam bardzo dawno temu, ale w tym momencie dopadła mnie ochota na przypomnienie sobie przygód panny Shirley. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety nie czytalam.
  Kilka lat temu moja siostra strasznie sie nia zachwycala :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jedna z najpiękniejszych książek mojego dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY