środa, 11 lipca 2012

Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza"


 
 Autor – Lucy Maud Montgomery
Oryginalny Tytuł - Anne of Green Gables
Tytuł - Ania z Zielonego Wzgórza
Wydawnictwo –  Wydawnictwo Literackie
Data wydania - 2003r
Liczba stron - 408
Moja ocena książki - 10/10

Po książkę sięgnęłam, jako, że była moją lekturą i szóstej klasie Szkoły Podstawowej, czyli jakieś 4 lata temu.

Książka ta zawiera elementy humorystyczne, ale również pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają kolejno przyjaźń i miłość.
Ania, tytułowa bohaterka powieści przeszła bardzo wiele, jak na swój wiek. Najpierw, gdy miała 3 miesiące, zmarli jej rodzice, potem została zaadoptowana przez dwie rodziny. Musiała tam jednak bardzo ciężko pracować, aby odwdzięczyć się im za dach nad głową. Zajmowała się dziećmi i pomagała w obowiązkach domowych.
Dziewczynka przed przyjazdem na Zielone Wzgórze jest bardzo samotna. Nie ma nikogo bliskiego, ani żadnych przyjaciół. Na dodatek, okazuje się, że przez przypadek trafiła do rodziny Cuthbertów i musi wrócić z powrotem do sierocińca.
Ania cierpi z powodu swojego wyglądu. Ma rude włosy i mnóstwo piegów na twarzy. Jest bardzo chuda i nosi nieładne ubrania. Jednak mimo tego, dziewczynka stara się myśleć pozytywnie. Wyobraża sobie, że jest piękną dziewczyną i ma śliczne, nowe ubrania. To pomaga jej przezwyciężyć cierpienie.

Powieść ta ukazuje nam, że nie wolno się poddawać, lecz trzeba sobie radzić z przeciwnościami losu. Ania z początku non stop wpadała w tarapaty. Nie załamała się jednak, tylko próbowała wszystko naprawić.
Dziewczyna robiła różne nieodpowiedzialne rzeczy, co doprowadzało do różnych śmiesznych scenek.
Wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski z tej lektury i starać się nie popełniać podobnych błędów do Ani.

Chyba wszyscy spotkaliśmy się z problemem sieroctwa. Książka pokazuje nam, jak wygląda życie dziecka, które jest sierotą oraz pomoże w zrozumieniu go. Poza tym, opisane są zabawy dzieci sprzed stu lat. Dodatkowo możemy odnaleźć w niej wiele morałów. Wiemy, co może skończyć się źle i powinniśmy się tego wystrzegać.

Lektura pokazuje nam, co znaczy prawdziwa przyjaźń. Dziewczynka mimo zakazu spotykania się z Dianą, idzie do niej pod nieobecność jej rodziców i ratuję małą siostrę swojej przyjaciółki od śmierci.
Ania, podczas pobytu na Zielonym Wzgórzu stopniowo zmienia się. Znajduje przyjaciółkę, ma dom, w którym czuje się bezpiecznie. Stopniowo pozbywa się kompleksów, rozwija swoje umiejętności czy osiąga sukcesy w szkole.

Zagłębiając się w "Ani z Zielonego Wzgórza" możemy wyciągnąć wniosek, że dzięki naszej ciężkiej pracy i cierpliwości możemy osiągnąć naprawdę bardzo wiele.

Książka ta obrazuje nam zmianę postępowania bohaterki i uzmysławia nam, że marzenia mogą się spełnić, jeśli tylko bardzo w to wierzymy i dążymy do tego.
Powieść przedstawia dziewczynkę, która chodzi do szkoły, uczy się i ma wiele wpadek. Pokazuje problemy młodej dziewczyny, która uczy się z nimi radzić. Przedstawia nam miłość i przyjaźń, czyli to, co w życiu najważniejsze.