Szukaj na tym blogu

31 lipca 2012

L.A. Weatherly - "Anioł"


Tytuł: ''Anioł''
Autor: L.A. Weatherly
Liczba stron: 398
Wydawnictwo: Świat Książki
Moja ocena: 8/10

Fantastyczno-przygodowa powieść o miłości, przeznaczeniu i ofierze. Siedemnastoletnia Willow, w szkole uważana za dziwaczkę, jest... jasnowidzem! Potrafi zajrzeć w przyszłość innych, zna ich marzenia i słabe punkty - wystarczy, że ich dotknie. Willow nie wie, że jest aniołem i że to bardzo niebezpieczne dla ludzi, bo anioły wcale nie są dobre ani łaskawe. Tymczasem rok starszy Aleks, członek elitarnej grupy Zabójców Aniołów, dostaje specjalne zadanie: ma zlikwidować Willow. Nieoczekiwanie oboje zaczynają się sobie podobać, co ściąga na nich wielkie kłopoty...

Jak wyobrażamy sobie anioły? Jako piękne, dobre, sprawiedliwe istoty, które troszczą się o nas i obdarowują swą miłością. A jak przedstawiła je w sojej powieści pani Weatherly? Jako pasożyty, potwory, bestie dążące do przejęcia władzy nad światem ludzkim. Przynoszące ze sobą choroby, śmierć, ból.

Zacznijmy od okładki. Mnie nie urzekła - nie wiem jak was, ale wiadomo, że nie ocenia się książki po okładce. Przedstawiona na niej dziewczyna może być główną bohaterką, choć ja nie jestem tego taka pewna. Pod anielicą widnieje napis: ''Anioł, który nie jest stróżem - Miłość, która jest przekleństwem''. Natomiast mnie podoba się druga wersja tejże okładki z napisem: ''Dobry Anioł to martwy Anioł''. Intryguje nas i zachęca do kupna.

Książka jest napisana z paru perspektyw. Główne dwie to oczywiście: perspektywa Willow - pisana narracją pierwszoosobową oraz Alexa - trzecioosobową. Pozostałe fragmenty są różne. Nieraz obejmują w roli głównego bohatera przywódcę Kościoła Aniołów - okrutnego Raziela, a nieraz jego ludzkiego sługę Jonah'a. Są świetnym uzupełnieniem całej akcji i fabuły.

Przejdźmy do bohaterów. Willow jest dziewczyną, która tak naprawdę nigdy nie miała łatwego życia. Jej matka choruje na dziwną chorobę, pozbawiającą ją świadomości, wywołaną najprawdopodobniej przez ojca głównej bohaterki, który odszedł jeszcze przed jej narodzinami. Ona sama musiała zatem wychowywać się sama, pod czujnym okiem roztrzepanej ciotki Jo. Oprócz tego nastolatka ma problemy z dogadywaniem się z innymi. Tak jakby należała do obcego świata. Jest inna od pozostałych dziewczyn w jej wieku. Nigdy nie przepadała za makijażem, nie interesowała się chłopakami, modą, popularnością. Żyje po swojemu: reperując auta, kłócąc się i godząc ze swoją przyjaciółką Niną, próbując odzyskać matkę poprzez rozmowy z nią. W szkole jest uważana za dziwaczkę i to nie tylko dlatego, że ubiera się nie zgodnie z modą. Uczniowie traktują ją jak czarownicę, ponieważ posiada dar. Potrafi zobaczyć zarówno przeszłość jak i przyszłość innych. Wystarczy, że chwyci ich za rękę.

Alex jest siedemnastoletnim, tajemniczym, przystojnym, pociągającym, bystrym chłopakiem, który tak samo jak Willow miał inne dzieciństwo niż pozostali. Wychowany na zabójcę aniołów, od dwunastego roku życia poluje na skrzydlate bestie. Uważa je za potwory nie tylko dlatego, że karmią się ludzką energią, zarażając tym samym ludzi ''anielskim poparzeniem'' przynoszącym choroby doprowadzające do śmierci, lecz dlatego, że anioły odebrały mu całą rodzinę. Jest świetny w tym co robi i ani myśli z tego rezygnować.

Pewnego dnia Beth - najpopularniejsza dziewczyna w szkole prosi Willow by ta przepowiedziała jej przyszłość. Dręczą ją wątpliwości i ma nadzieję, że jasnowidzka je rozwieje. Spotkanie głównej bohaterki ze swoją koleżanką jest początkiem całej akcji, bo to wtedy Willow dowiaduje się, że istnieją anioły. Tym samym one dowiadują się o jej istnieniu. Okazuje się, że dziewczyna jest półaniołem - czymś co w ich oczach nie powinno istnieć. Na jaw wychodzi też wizja przyszłości nastolatki, w której to ta próbuje pokonać Anioły. Wiedzą, że nie mogą do tego dopuścić dlatego Raziel - przywódca Kościoła Aniołów, znajdującego się na przedmieściach Denver zleca usunięcie dziewczyny. Zabójstwa ma dokonać Alex. Gdy ten jest w domu Willow wyczuwa coś dziwnego. Anioł nastolatki nie ma aureoli co oznacza, że nie żywi się ludźmi. Chłopak zaczyna się zastanawiać kto tak naprawdę jest jego informatorem. Dochodzi do wniosku, że anioły przejęły projekt ''Anioł'' i z jakichś powodów chcą pozbawić dziewczynę życia. Postanawia ją uratować.

Tak nawiązuje się ich znajomość. Od początku jest między nimi więź, która z czasem się jeszcze bardziej rozwija. Jednakże jak Alex może pokochać półanioła wiedząc, że anioły pozbawiły życia jego rodzinę? A jak Willow może być z zabójcą aniołów, który chciał także zabić ją?

Stephenie Meyer stworzyła na nowo wampira.
Eoin Colfer stworzył na nowo wróżkę.
L. A. Weatherly stworzyła na nowo anioła. 

W pełni się w tym zgadzam. Na początku aż trudno mi było dopasować się... swoje punkty widzenia i wyobrażenia aniołów do akcji powieści ''Anioł'', jednak z czasem zaczęłam darzyć autorkę tej powieści prawdziwym szacunkiem bo nie łatwo wymyślić coś tak oryginalnego i przekonać do tego czytelników. A jednak książka ta ma wielu fanów tak samo jak i autorka. Z pewnością zaliczam się do ich grona.

Powieść nie jest idealna. Ma minusy jak każda. Jednakże i tak myślę, że pomimo tego pozycja ta zasługuje na uwagę. Dlatego ja zachęcam do jej przeczytania i tym samym wkroczenia do świata, w którym to Alex i Willow próbują pokonać Anioły co wcale nie jest takim łatwym zadaniem.

8/10

Pozdrawiam.
Sherry.

20 komentarzy:

 1. Mnie książka momentalnie urzekła i od pierwszych stron się w niej zakochałam. *-* Teraz tylko czekam aż wydadzą kolejną część. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie przeczytam.
  Jakoś nie jestem nią zainteresowana;/
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. lubię tego typu książki [choć ponoć powinnam z nich wyrosnąć, jak niektórzy twierdzą], więc pewnie w swoim czasie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka skierowana dla nastolatek ;)
  Nie czytałam i... chyba nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. już dawno chciałam ja kupić ale nie byłam zdecydowana a teraz jestem :PPPP

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę już mi się przejadły tego typu książki, więc raczej nie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś, póki co, czytam inne książki, ale o tej będę pamiętać. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja bardzo ciekawa. Będę miała książkę na uwadze :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. ciekawy blog, zapraszam do mnie. www.la-beaute-feminine.blogspot.com + obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie no .. za dużo za dużo tych wszystkich książek, ale znając mnie tak i tak przeczytam ;p

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka zbiera zaskakująco dobre recenzje. Muszę przyznać, że po opisie i okładce spodziewałam się powieści jakich wiele, ale widzę, że ta jednak się wyróżnia. W takim razie z miłą chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę przeczytać!!

  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pojawił się 4 rozdział na moim blog. Zapraszam:
  http://helpme-totrust.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie dla mnie ta ksiązka - zupełnie fabuła do mnie nie przemawia :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Strasznie mi się podoba Twoja recenzja, naprawdę. :) Tylko w tym zdaniu ("Ona sama musiała zatem wychowywać się sama, pod czujnym okiem roztrzepanej ciotki Jo.") powtarza się "sama" i to chyba wszystkie błędy. Też tak chcę. ;)
  A co do powieści, to musi być bardzo ciekawa, wpisuję na listę książek do przeczytania. :)
  Pozdrawiam. :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Podoba mi się nie tylko to, co znajdę w książce, ale także Twój opis :)
  Zdecydowanie mnie do niej przekonałaś :)
  Zapraszam na mój nowy blog living-karma.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Już od dawna poluję na tą serię. Widzę ją w sklepach, ale niestety nie po promocji. Wymienić też nikt się nie chce. A już tyle pozytywnych opinii się naczytałam, że muszę ją zdobyć!

  OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY