sobota, 21 lipca 2012

Barbara Kosmowska - "Pozłacana rybka"Autor: Barbara Kosmowska
Tytuł: Pozłacana rybka
Wydawnictwo: Stentor
Rok wydania: 2007r. 
Ilość stron: 163
Ocena: 9/10

Barbara Kosmowska jest autorką znanych i nagradzanych książek.Oprócz pierwszej nagrody w literackim konkursie im.Astrid Lindgren w 2007 roku otrzymała główną nagrodę w konkursie"Uwierz w siłę wyobraźni" za powieść dla młodzieży "Buba" , która została też nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003.

Czternastoletnia Alicja – do niedawna „Bardzo Rozpieszczona Jedynaczka” – po rozwodzie rodziców staje przed koniecznością uporządkowania sobie świata na nowo. Powoli dojrzewa do akceptacji nowej partnerki ojca i ułożenia trudnych relacji z matką. W momencie, gdy odzyskuje utraconą równowagę, a w jej życiu rodzi się pierwsza miłość, jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość o ciężkiej chorobie przyrodniego braciszka. Alicja musi znaleźć w sobie siły, by stanąć oko w oko z najtrudniejszym doświadczeniem. Do końca towarzyszy w cierpieniu małemu Fryderykowi-Jaszczurce i jego mamie, tak nielubianej dotąd Miss Lata. Historia Alicji jest próbą odpowiedzi na pytanie, co w życiu najważniejsze. Jest zarazem piękną i wzruszającą opowieścią o stracie, ale i o miłości, przyjaźni i nadziei.

Najpierw może zacznę od nagród, jakie otrzymała ta książka: 
*Książka roku 2007 - nagroda literacka przyznana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki Dla Młodych - Polskiej Sekcji IBBY

* I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10-14 lat w konkursie literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Na pierwszy rzut ok, gdy zobaczyłam okładkę, pomyślałam,że będzie to kolejna pusta historyjka dla młodzieży. Pomyliłam się. Po okładce jednak nie zawsze możemy wywnioskować o czym będzie książka. Autorka opowiada historię dorastającej Alicji, która jak na swój wiek przeżywa bardzo wiele. Najpierw  rozwód rodziców, nowa partnerka ojca, narodziny przyrodniego brata i jego niespodziewana, ciężka, nieuleczalna choroba. Dorosłego człowieka te rzeczy potrafiłyby załamać, a co dopiero kilkunastoletnią dziewczynę. Jedyne dobre, co się jej przytrafiło, to Robert - jej pierwsza miłość.

Dziewczyna musi zmierzyć się z bólem,przezwyciężyć strach i być dobrą siostrą dla chorego, małego Fryderyka.
Jest to cudowna książka o miłości, przyjaźni i stracie bliskiej osoby. Autorka uświadamia nas, że w obliczu śmierci, nawet złota rybka na niewiele się zda. 

"Pozłacana rybka" nie należy do tych książek,którą po odłożeniu na półkę zapomina się. Jestem pewna, że na długo wryła mi się w pamięć. Na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz. Czytając zakończenie, płakałam jak bóbr, chociaż wiedziałam doskonale jak się skończy. 

Powieść polecam każdemu. Zarówno dwunastolatkom jak i wyżej. Na początku przeżyjecie niesamowite chwile na wakacjach u dziadków  Alicji. Potem jednak udowodnicie sobie,że każdy musi być silny, aby mógł przetrwać.

Za możliwość przeczytania tej jakże wzruszającej książki dziękuje wydawnictwu Stentor: