Szukaj na tym blogu

13 lipca 2012

Licia Troisi - "Kroniki Świata Wynurzonego: Nihal z Krainy Wiatru"Autor – Licia Troisi
Tytuł – Kroniki Świata Wynurzonego: Nihal z Krainy Wiatru
Wydawnictwo – Videograf II
Rok napisania – 2004
Rok wydania w Polsce - 2010
Liczba stron - 342
Moja ocena książki - 9/10

Moja historia z tą książką rozpoczęła się po części dzięki mojej mamie. Kupiła mi ona serię książek „Dziedziczka smoka” (może kiedyś zrecenzuje) tej samej autorki. Po przeczytaniu jej z tyłu była taka jakby reklama ,która zachęciła mnie do kupna.

Nihal to dziewczyna o granatowych włosach, fioletowych oczach i spiczastych uszach. Choć sama tego nie wie tak naprawdę jest ostatnim żyjącym Pół-elfem. W dzieciństwie ,mieszkała razem z ojcem w mieście-wieży zwanym Salazar. Od zawsze wiedziała ,że walka będzie jej życiową drogą. Podczas jednego z ulicznych pojedynków po raz pierwszy zostaje pokonana. Okazuje się ,że chłopiec ma na imię Sennar i jest czarodziejem. Po kompromitującej przegranej postanawia przystąpić do nauki u siostry swojego ojca, czarodziejki Soany. Okazuje się ,że Sennar jest także jej uczniem co prowadzi do przyszłej przyjaźni a nawet miłości między nim a Nihal. Mijają lata. Salazar zostało zaatakowane przez Famminów, potworów ,które stworzył Tyran. Dziewczyna zabija ich jednak jej ojciec  umiera. Po czym ucieka kanałami i postanawia dokonać zemsty. Nihal chce zostać jeźdźcem smoka co nie należy do najłatwiejszych. Do tej „szkoły” kobiety nie są przyjmowane a już tym bardziej pół-elfy. Jednak nasza główna bohaterka zawzięcie do tego dąży. Przez kilka dni protestuje dzięki czemu udaje jej się przekonać Ravena najwyższego generała Zakonu Jeźdźców Smoków aby podjęła się próby podczas ,której ma pokonać innych wojowników. Mimo podstępu Ravena, Nihal udaje się wygrać i zostaje przyjęta. Tam poznaje nowego przyjaciela Lajosa. Jednak już wkrótce rozpocznie się krwawa walka między Światem Wynurzonym a Tyranem. Tylko jak pokonać wciąć gwałtownie wzrastającą ilość Famminów?

Powiem tak: z początku miałam mieszane uczucia. Ten wstęp był taki nudny i strasznie długi. Opowiada on o dzieciństwie Nihal. Jednak warto to wszystko przetrwać aby dojść do czasów ,w których Nihal ma szesnaście i więcej lat.  Sceny walk są świetnie opisane a sama historia choć rozkręca się dopiero mniej więcej w połowie książki, jest bardzo ciekawa i oryginalna.

Bohaterowie (wybrani)
Nihal- wojowniczka i Jeździec Smoka, ostatni Pół-Elf Świata Wynurzonego.
Sennar- członek Rady Czarodziejów, przedstawiciel Krainy Wiatru, najlepszy przyjaciel Nihal
Ido- gnom, Jeździec  Smoka  i nauczyciel Nihal
Oarf- smok Nihal
Lajos- kolega Nihal z Akademii i jej przyjaciel.
Tyran- despotyczny władca pięciu z ośmiu Krain
Soana- czarodziejka, była członkini Rady Czarodziejów, pierwsza nauczycielka magii Sennara, siostra Liviona (przybranego ojca Nihal)

A żeby wszystko nam się nie pokręciło autorka dołączyła do książki mapkę świata wynurzonego a także słowniczek postaci i miejsc. Warto dodać ,że w samych Włoszech łączna sprzedaż tego tytułu wyniosła  1 050 000 egz. to co dopiero na całym świecie? Powieść trafiła na listy bestsellerów w Niemczech i we Francji, a prawa do jej przekładu kupiło 17 krajów. Dalsze losy Nihal poznajemy w kolejnych tomach trylogii.

A więc podsumowując. Książkę jak najbardziej polecam. Niech nie zniechęci was długaśny wstęp bo naprawdę warto to wszystko przeczekać. Z początku powieść może wydawać się ,że jest skierowana dla dzieci bo w końcu początek opowiada o dzieciństwie Nihal. Jednak to NIE PRAWDA. Dalej opisuje krwawe walki i mordercze potyczki. Od razu mówię ,że nie jest jakaś strasznie drastyczna.  Mi osobiście przyjemnie się ją czytało i nie mogłam się doczekać co zdarzy się dalej.

Ilustracje z Nihal (w książce takich nie znajdziecie bo pochodzą one z oficjalnej strony autorki)
17 komentarzy:

  1. Czytałam i bardzo mi się podobała. Piękne ilustracje.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Elfy, elfy, elfy! Jak ja kocham elfy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Co za zbieg okoliczności! Też zaczęłam od Dziedziczki Smoka :). Mi wstęp nie przeszkadzał.

    OdpowiedzUsuń
  4. książkę mam w planach :)
    tylko jeszcze nie wiem, kiedy się za nią zabiorę :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam ogromną ochotę przeczytać ten cykl, ale jakoś pierwszej częsci ze mną nie po drodze ;/

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam w planach, a zdj boskie :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Raczej nie w moim guście ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dla mnie książka super ^^

    OdpowiedzUsuń
  9. Chciałabym przeczytać, którąś z pozycji tej autorki. Wiele dobrego słyszałam o jej twórczości. ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny blog <3333
    Zapraszam do odwiedzenia mojego :)))

    http://thelifeofordinarygirl.blogspot.com/

    P.S. Zostaw po sobie ślad w formie komentarza ;p

    OdpowiedzUsuń
  11. Czytałam i polecam :))

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie czytałam ale zdjęcia bardzo mi się spodobały ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. ja zaczęłam od wojen świata wynurzonego teraz czytam kroniki

    OdpowiedzUsuń
  14. Jedno z fantasy, w którym się zakochałam w liceum :3 Gorąco polecam na rozpoczęcie przygody z tym światem "Wojny Świata Wynurzonego" :) Dynamiczne i ciekawe, a kiedy już oswoimy się ze światem przedstawionym można cofnąć się do "Kronik..." :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć!
Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Chciałabym, abyś podzielił(a) się swoim zdaniem na temat przeczytanego postu. Będzie mi bardzo miło.

OBSERWUJĄCY